Grūtniecības diabēts

Diabēts grūtniecības laikā

Grūtniecības laikā jums var attīstīties augsts glikozes līmenis asinīs (tā sauktais grūtniecības diabēts).

Uzziniet vairāk par grūtniecības diabēta cēloņiem, ietekmi uz jūsu mazuli un uz jums kā māti un par to, kā var ārstēt grūtniecības diabētu.

Grūtniecības diabēta cēloņi1

Precīzs grūtniecības diabēta cēlonis vēl nav zināms. Viens iemesls varētu būt tāds, ka hormoni, ko izdala placenta, kas palīdz mazulim augt, neļauj insulīnam pareizi darboties mātes ķermenī. Šāds stāvoklis tiek saukts par “insulīna rezistenci”.

Grūtniecības diabēts rodas, ja mātes ķermenis nespēj izdalīt pietiekami daudz insulīna, lai apmierinātu papildu vajadzības grūtniecības laikā.

Insulīns ir nepieciešams, lai glikozi no asinīm ievadītu šūnās, kur tas tiek pārvērsts enerģijā. Ja nepietiek insulīna, glikozes līmenis asinīs kļūst pārāk augsts (tā sauktā hiperglikēmija).

Pregnant woman
Healthy eating during pregnancy

Vienmēr konsultējieties ar savu veselības aprūpes sniedzēju, pirms veicat izmaiņas savā dzīvesveidā, ārstēšanā, uzturā vai vingrojumu grafikā.

Veselīgs uzturs grūtniecības laikā5

Veselīgam uzturam ir svarīga loma jebkurā grūtniecības gadījumā, un tas ir īpaši svarīgs sievietēm, kurām ir grūtniecības diabēts. Kopumā ir jāievēro veselīga uztura principi.

Ogļhidrāti visvairāk ietekmē glikozes līmeni asinīs!2

Izvairieties no pārstrādātas pārtikas, jo tā satur tukšas kalorijas. Tā vietā dodiet priekšroku dārzeņiem un dabiskam uzturam. Vērojiet uzņemto ogļhidrātu daudzumu un regulāri pārbaudiet glikozes līmeni asinīs.
Ogļhidrāti ir barības vielas, kas ķermenim nodrošina lielāko daļu enerģijas. Tādēļ tie ir ļoti svarīgi, ja runājam par veselīgu uzturu. Ir dažādu veidu ogļhidrāti, kas atšķirīgi ietekmē cukura līmeni asinīs (ātri vai lēni). Tas nozīmē, ka jums ir jākontrolē ogļhidrātu veids un daudzums, ko apēdat.

Vai jūs interesē, cik daudz ogļhidrātu apēdat?
Sāciet uzskaitīt ogļhidrātus4 savās ēdienreizēs, dzērienos un uzkodās tūlīt! Uzturvērtības etiķetē ir redzams, cik daudz ogļhidrātu satur attiecīgais produkts. Pārtikai bez etiķetēm, piemēram, svaigiem augļiem un dārzeņiem, varat aprēķināt ogļhidrātu daudzumu, ko tā satur. Ja reģistrējat ogļhidrātu uzņemšanu un cukura līmeni asinīs pirms un divas stundas pēc ēšanas, jūsu diabēta aprūpes komanda var redzēt, kā jūsu ķermenis reaģē uz dažādām maltītēm un atbilstoši plānot jūsu individuālo medikamentu lietošanu (ja tā ir nepieciešama) un maltīšu plānu. Konsultējieties ar savu ārstu par jums piemērotāko diētu.

Ogļhidrātu uzskaite4
Atkarībā no tā, cik daudz no katra ogļhidrātu daudzuma apēdat, cukura līmenis asinīs paaugstināsies ātri vai lēni. Tādēļ ogļhidrātu uzskaite ir labs veids, kā kontrolēt cukura līmeni asinīs.

Diēta un fiziskas nodarbības
Individuāls diētas plāns un regulāras fiziskās aktivitātes vienmēr ir ārstēšanas daļa. Veselības aprūpes speciālisti parasti iesaka mērenas intensitātes fiziskas nodarbības vismaz 30 minūtes dienā, lielākajā daļā dienu. Tās var būt ātra pastaiga, peldēšana vai pirmsdzemdību joga.3

Ietekme uz māti

Glikozes līmenis asinīs parasti kļūst normāls pēc dzemdībām. Taču, ja jums tas ir bijis vienreiz, divos no trim gadījumiem pastāv iespēja, ka tas atkal radīsies nākamo grūtniecību laikā.

Reizēm grūtniecības diabēta diagnoze atklāj iepriekš eksistējušu 1. vai 2. tipa diabētu. Ja diabēts ir pastāvējis pirms grūtniecības, tas neizzudīs un ārstēšana būs jāturpina pēc dzemdībām.

Sievietēm, kurām ir bijis grūtniecības diabēts, vēlāk dzīvē ir risks saslimt ar 2. tipa diabētu.3

Mother with her child
Newborn

Ietekme uz jūsu mazuli

Grūtniecības diabēts parasti tiek diagnosticēts grūtniecības otrajā pusē, kad mazulis aktīvi aug. Grūtniecības diabēts ir jāārstē, lai izvairītos no negatīvām sekām jums un jūsu mazulim!

Grūtniecības diabēta gadījumā augstais glikozes līmenis asinīs no mātes tiek pārnests bērna asinīs. Ja mātes glikozes līmenis asinīs ir augstāks nekā parasti, arī bērns saņem vairāk glikozes nekā parasti. Šīs papildu enerģijas uzkrāšana izraisa mazuļa augšanu un var izraisīt stāvokli, ko dēvē par “liels gestācijas vecumam” (LGV).

Papildu insulīna dēļ, ko izdala mazuļa aizkuņģa dziedzeris, jaundzimušajiem piedzimšanas brīdī var būt ļoti zems glikozes līmenis asinīs, un viņi arī ir pakļauti lielākam riskam saistībā ar elpošanas problēmām. Mazuļiem, kas dzimuši ar pārmērīgu insulīna daudzumu, vēlāk bērnībā ir aptaukošanās risks un pieaugušo vecumā ir risks saslimt ar 2. tipa diabētu.4

Grūtniecības diabēta ārstēšana2

Ir svarīgi ievērot sava veselības aprūpes speciālista norādījumus un atbilstoši viņa ieteikumiem uzsākt nozīmēto ārstēšanu pēc iespējas drīzāk. Mērķis ir uzturēt glikozes līmeni asinīs veselīgā diapazonā, kas atbilst grūtniecēm bez grūtniecības diabēta.

Individuāls diētas plāns un regulāras fiziskās aktivitātes vienmēr ir ārstēšanas daļa. Var būt nepieciešams arī pārbaudīt glikozes līmeni asinīs un veikt insulīna injekcijas. Veiksmīga grūtniecības diabēta kontrole var palīdzēt samazināt ķeizargrieziena dzemdību risku (ķeizargrieziens var būt nepieciešams, ja jūsu mazulis ir pārāk liels).2

Staying active

Izvairīšanās no hipoglikēmijas6

Fizisko aktivitāšu veids un ilgums atšķirīgi ietekmē glikozes līmeni asinīs. Mērena fiziskā slodze var pazemināt glikozes līmeni asinīs. Noteikti glikozes līmeni pazeminoši medikamenti, piem., insulīns, apvienojumā ar ilgstošu mērenu fizisko slodzi var izraisīt hipoglikēmiju (glikozes līmenis asinīs kļūst pārāk zems, un tas var kļūt bīstami).

Konsultējieties ar savu ārstu, ja lietojat kādas zāles, lai pazeminātu glikozes līmeni asinīs. Savukārt intensīva fiziskā slodze var paaugstināt glikozes līmeni asinīs, jo ķermenis atbrīvo uzkrāto glikozi, lai nodrošinātu augsto enerģijas patēriņa līmeni. Drošības labad pārbaudiet glikozes līmeni asinīs pirms un pēc fiziskas slodzes.

Glikozes līmeņa asinīs pārbaude grūtniecības diabēta laikā ir svarīga7

Lai nepieļautu grūtniecības diabēta negatīvās sekas, glikozes līmenis asinīs ir jāuztur noteiktā mērķa diapazonā. Glikozes līmenis asinīs tiek uzraudzīts, izmantojot asins glikometru. Jūs iegūstat asins pilienu, veicot dūrienu pirkstā, un glikometrs parāda, cik daudz glikozes ir asinīs tajā brīdī. Pajautājiet ārstam, kāds ir jūsu glikozes līmeņa asinīs individuālais mērķa diapazons.

Kā vislabāk sagatavoties glikozes līmeņa asinīs pārbaudei

Regulāra glikozes līmeņa asinīs kontrole ir būtiska, lai pieņemtu atbilstošus terapeitiskus lēmumus.8 Lai iegūtu ticamus rezultātus, veicot glikozes līmeņa asinīs pārbaudi, ir jāapsver iespēja veikt dažus pamata sagatavošanās darbus:

  1. Tā kā pat neliels daudzums sviedru un mitruma uz ādas var ietekmēt mērījumus9, vienmēr nomazgājiet rokas ar ziepēm un siltu ūdeni, noskalojiet un labi nosusiniet.

  2. Lancetes ir paredzētas vienreizējai lietošanai: Noteikti izmantojiet jaunu lanceti katrai glikozes līmeņa asinīs pārbaudei.

  3. Izpildiet norādījumus, kas sniegti glikometra lietotāja rokasgrāmatā.

Šīs darbības palīdzēs iegūt tīru asins paraugu.

Lai iegūtu papildinformāciju un personalizētus norādījumus par diabētu un grūtniecību, lūdzam sazināties ar savu veselības aprūpes speciālistu.

Atsauces:

1. https://www.diabetes.org/diabetes/gestational-diabetes. Accessed July 2024.
2. https://www.diabetes.org/diabetes/gestational-diabetes/how-to-treat-gestational-diabetes. Accessed July 2024.
3. Noctor E, Dunne FP. Type 2 diabetes after gestational diabetes: The influence of changing diagnostic criteria. World J Diabetes. 2015 Mar 15;6(2):234-44. doi: 10.4239/wjd.v6.i2.234. PMID: 25789105; PMCID: PMC4360417.
4. https://www.diabetes.org/diabetes/gestational-diabetes/how-will-this-impact-my-baby. Accessed July 2024.
5. https://www.diabetes.co.uk/gestational-diabetes/preventing-gestational-diabetes.html Accessed July 2024.
6. https://diabetes.org/health-wellness/fitness/getting-started-safely. Accessed July 2024.
7. Management of Diabetes in Pregnancy: Standards of Medical Care in Diabetes — 2024; Diabetes Care 2024;47(Suppl. 1):S282– S294 | https://doi.org/10.2337/dc24-S015.

Kur nopirkt