1. tipa diabēts

Pamatinformācija pacientiem, kuriem ir 1. tipa diabēts

Ja jums ir diabēts, jūs neesat viens. Visā pasaulē ir miljoniem cilvēku, kuri sadzīvo ar diabētu — aptuveni 5% no viņiem ir 1. tipa diabēts, un 95% ir 2. tipa diabēts. 1. tipa diabēts rodas jebkurā vecumā. Tas ir kontrolējams stāvoklis, un ar pareizu diabēta ārstēšanu jau no mazotnes var dzīvot ilgu un piepildītu dzīvi. Ir svarīga pareiza ēšana, fiziskas nodarbības, sociālais atbalsts, glikozes līmeņa asinīs, insulīna un citu iekšķīgi lietojamu zāļu kontrole.

Kas jums jāzina par diabētu

Diabēts ir stāvoklis, kad glikozes daudzums asinīs ir augstāks nekā parasti.

1. tipa diabēts ir tad, ja organisms ražo maz insulīna vai to neražo. Insulīns ir nepieciešams, lai glikozei palīdzētu iekļūt ķermeņa šūnās. Glikoze tiek iegūta no apēstās pārtikas un tiek izmantota visās šūnās un orgānos, lai radītu enerģiju, kas uztur jūsu ķermeņa veselību.

Jūsu organismā trūkstošais insulīns ir jāaizstāj. Insulīnu nevar uzņemt caur muti, bet tas ir jāinjicē.

Cilvēkiem, kuriem ir 2. tipa diabēts, joprojām var tikt ražots insulīns, bet šūnas nevar pareizi reaģēt uz insulīnu. Lielākajai daļai cilvēku, kuriem ir 2. tipa diabēts, ir nepieciešamas tabletes un/vai insulīna injekcijas, lai regulētu glikozes daudzumu asinīs (ko sauc arī par glikozes līmeni asinīs).

Veselīgs glikozes līmenis asinīs

Pārtikas uzņemšana, glikozes piegāde šūnām un tā pārvēršana enerģijā ir būtiski procesi mūsu organismā. Šie procesi nodrošina glikozes līmeni asinīs. Ja līmenis ir pārāk augsts vai pārāk zems, ķermenim pastāv nopietnu seku risks. Tāpēc normāls glikozes līmenis asinīs ir svarīgs jūsu veselībai.

Ir svarīgi kontrolēt glikozes līmeni asinīs!

Kā kontrolēt glikozes līmeni asinīs

Glikozes līmeni asinīs var izmērīt, izmantojot glikometru jeb glikozes līmeņa asinīs kontrolierīci. Vienkārši paņemat asins pilienu, iedurot pirkstā, un glikometrs parāda, cik daudz glikozes tajā brīdī ir asinīs. Tādā veidā varat pārbaudīt, vai glikozes līmenis asinīs ir veselīgā diapazonā.

Glikozes līmeņa kontrole asinīs ir vissvarīgākais veids, kā pārbaudīt, cik labi jūs kontrolējat diabētu.

Veiksmīga diabēta kontrole

Lai veiksmīgi kontrolētu diabētu, glikozes līmenis asinīs ir jāuztur normālā diapazonā, savlaicīgi ievadot pareizo insulīna devu. Tomēr, ja maināt savus ēšanas paradumus (piemēram, gavējat) vai fiziskas aktivitātes, glikozes līmenis asinīs var kļūt pārāk zems vai pārāk augsts.

Self-monitoring blood glucose

Hiperglikēmija — augsts glikozes līmenis asinīs

Ja glikozes līmenis asinīs paaugstinās virs normālā diapazona, rodas hiperglikēmija. Ja glikozes līmenis ilgstoši saglabājas pārāk augsts, pastāv orgānu bojājumu un citu komplikāciju risks.

Augsts glikozes līmenis asinīs rodas, ja ķermenis neražo pietiekami daudz insulīna vai slikti reaģē uz insulīnu. Tas var notikt arī tad, ja persona, kurai ir diabēts, aizmirst ievadīt insulīnu vai ievadītā insulīna deva ir pārāk maza.

Hipoglikēmija — zems glikozes līmenis asinīs

Glikozes līmenis asinīs var arī pazemināties zem normas, izraisot hipoglikēmiju. Hipoglikēmiju bieži sauc par insulīna reakciju, jo tā var rasties pēc pārāk liela insulīna daudzuma lietošanas. Zems glikozes līmenis asinīs ir raksturīgs 1. tipa diabēta pacientiem — simptomu epizodes vidēji notiek divreiz nedēļā. Nepamanītu zema līmeņa gadījumu skaits (bez simptomiem, naktī) varētu būt vēl lielāks.

Ja glikozes līmenis asinīs kļūst pārāk zems, jūs varat zaudēt svarīgas funkcijas, piemēram, spēju normāli domāt un rīkoties. Zema glikozes līmeņa asinīs gadījumā ir nepieciešama tūlītēja rīcība!

Lai noskaidrotu savu individuālo glikozes līmeņa asinīs mērķa diapazonu, sazinieties ar savu veselības aprūpes speciālistu.

Kas jums jāzina par insulīnu

Insulīns ir hormons, ko dabīgi ražo aizkuņģa dziedzeris. Bez insulīna glikoze nevar iekļūt šūnās un uzkrājas asinīs. Insulīns ir zāles cilvēkiem, kuru aizkuņģa dziedzeris neražo pietiekami daudz insulīna (1. tipa diabēts) vai kuru šūnas pareizi nereaģē uz insulīnu (2. tipa diabēts).

Insulin

Insulīna kontrole ir jūsu rokās!

Kad glikozes līmenis asinīs pēc maltītes paaugstinās, cilvēkiem, kuriem ir 1. tipa diabēts, ir nepieciešams insulīns, lai normalizētu glikozes līmeni. Veseliem cilvēkiem aizkuņģa dziedzeris nodrošina pareizo insulīna daudzumu. Cilvēkiem, kuriem ir 1. tipa diabēts, insulīns ir jāievada vairākas reizes dienā, izmantojot insulīna pildspalvveida šļirces, parastas šļirces vai insulīna sūkni. Glikozes līmeņa asinīs kontrole palīdz noteikt, kad un cik daudz insulīna ir jāievada.

Insulīna veidi

Pastāv vairāki insulīna veidi atkarībā no tā, cik ātri un cik ilgi tie darbojas cilvēka organismā. Jūsu veselības aprūpes speciālists ar jums sadarbosies, lai izvēlētos jums piemērotāko.

Man injecting insulin
Insulīna veids Piegāde (laiks, kas nepieciešams, lai sasniegtu asinsriti*) Maksimums (laiks, kas nepieciešams, lai sasniegtu augstāko efektivitātes līmeni*) Ilgums (laika periods, cik ilgi tas darbojas)
Ātras darbības ≈15 minūtes ≈1 stunda no ≈2 līdz 4 stundām
Regulāras vai īslaicīgas darbības ≈30 minūtes no ≈2 līdz 3 stundām no ≈3 līdz 6 stundām
Vidējas darbības no ≈2 līdz 4 stundām no ≈4 līdz 12 stundām no ≈12 līdz 18 stundām
Ilgstošas darbības Vairākas stundas Samērā vienmērīgi samazina glikozes līmeni asinīs 24 stundu laikā  
* Laiks pēc injekcijas

Praktiski padomi, kā sadzīvot ar diabētu

Pareiza ēšana

Apēstajai pārtikai ir liela ietekme uz glikozes līmeni asinīs. Ir svarīgi zināt savu pārtiku un atbilstoši veikt insulīna injekcijas. Dietologs, kuram ir pieredze 1. tipa diabēta ārstēšanā, var palīdzēt jums izveidot sabalansēta uztura plānu, insulīna devas un pareizo fizisko aktivitāšu līmeni. Kad mainās jūsu ēšanas paradumi vai vēlmes, ir pienācis laiks atjaunināt savu uztura plānu!

Fiziskās nodarbības

Kustoties jūsu ķermenis patērē vairāk enerģijas un iztērē glikozi ātrāk nekā miera stāvoklī. Būt aktīvam ir derīgi! Ilgtermiņā fiziskās nodarības palīdzēs stabilizēt glikozes līmeni asinīs.

Atbalsta gūšana

Sociālais un emocionālais atbalsts var pozitīvi uzlabot jūsu labjutību. Var būt ļoti noderīgi dalīties pieredzē ar citiem diabēta slimniekiem. Labam ģimenes locekļu, draugu un diabēta pacientu organizāciju atbalsta tīklam patiešām ir liela nozīme!

Insulīna uzglabāšana

Piemēram, insulīnu var būt nepieciešams atdzesēt. Ja auksta insulīna injekcija jums ir sāpīga, insulīna iepakojumu pirms injekcijas var turēt istabas temperatūrā. Dažus insulīna produktus šādā veidā var uzglabāt aptuveni vienu mēnesi. Lūdzu, vienmēr pārbaudiet un ievērojiet piegādātāja norādījumus.

Healthy lifestyle with type 1 diabetes

Lai iegūtu plašāku informāciju un individuālu konsultāciju par 1. tipa diabētu, lūdzu, sazinieties ar savu veselības aprūpes speciālistu.

Atsauces: www.diabetes.org

Kur nopirkt