2. tipa diabēts

Paškontroles sniegti ieguvumi

Pamatinformācija diabēta pacientiem

Ja jums ir diabēts, jūs neesat viens. Pasaulē ir miljoniem cilvēku, kuri sadzīvo ar diabētu. Tas ir kontrolējams stāvoklis, un ar pareizu diabēta ārstēšanu jūs varat dzīvot ilgu un piepildītu dzīvi.

Kas jums jāzina par diabētu

Diabēts ir stāvoklis, kad glikozes daudzums asinīs ir augstāks nekā parasti.

1. tipa diabēts ir tad, ja aizkuņģa dziedzeris organismā ražo maz insulīna vai to neražo. Insulīns ir nepieciešams, lai palīdzētu glikozei iekļūt ķermeņa šūnās. Glikoze tiek iegūta no apēstās pārtikas un tiek izmantota visās šūnās un orgānos, lai radītu enerģiju, kas uztur jūsu ķermeņa veselību.

Cilvēkiem, kuriem ir 2. tipa diabēts, joprojām var tikt ražots insulīns, bet šūnas nevar pareizi reaģēt uz insulīnu. Citiem vārdiem sakot, tie ir insulīnrezistenti. Sākumā aizkuņģa dziedzeris to kompensē, ražojot vairāk insulīna. Tomēr pēc kāda laika tas novājinās un nespēj ražot pietiekami daudz insulīna, lai saglabātu glikozes līmeni asinīs veselīgā diapazonā.

Kā var ārstēt 2. tipa diabētu

Diabēts labi reaģē uz vairākām dzīvesveida izmaiņām, tāpēc ir daudz veidu, kā kontrolēt diabētu. Veselīgi paradumi un zāles darbojas kopā, lai kontrolētu glikozes līmeni asinīs.

  • Ēdiens. Izveidojiet personalizētu ēšanas plānu, ideālā gadījumā ar pieredzējuša dietologa palīdzību.

  • Fiziskās nodarbības. Esiet aktīvs savā ikdienas dzīvē.

  • Zāles. Lietojiet zāles, kuras ārsts ir norādījis kā nepieciešamas.

2. tipa diabēta cēloņi un riska faktori

Precīzs 2. tipa diabēta cēlonis nav pilnībā zināms. Pētījumi liecina, ka 2. tipa diabēta attīstība ir saistīta ar vairākiem riska faktoriem.

Riska faktori ir šādi:

  • Hiperglikēmija, prediabēts un/vai grūtniecības diabēts anamnēzē

  • Augsts asinsspiediens
  • Augsts holesterīna līmenis
  • Ģenētika un etniskā izcelsme
  • Ģimenes anamnēze
  • Liekais svars un aptaukošanās
  • Fizisku nodarbību trūkums
  • Vecums

Padomi veselīgam dzīvesveidam

1. Uzturs

Glikozes līmeni asinīs ir iespējams kontrolēt, ievērojot veselīgas ēšanas paradumus. Zinot maltīšu saturu, ir daudz vieglāk kontrolēt to ietekmi uz glikozes līmeni asinīs.

Noderīgi padomi:

  • Dažādojiet! Ēdiet dažādu veidu pārtiku.1

  • Līdzsvarojiet! Ēdiet vairākas maltītes visas dienas garumā un neizlaidiet maltītes.1

  • Izvēlieties savu! Dārzeņi, pilngraudu produkti, augļi, beztauku piena produkti, veselīgi tauki un liesa gaļa vai zivis — daudzi pārtikas produkti jums ir piemēroti.1

Person eating salad
Young man drinking water

2. Dzērieni

Padomājiet arī par dzērieniem — arī tie var ietekmēt glikozes līmeni asinīs.

Noderīgi padomi:

  • Dzeriet daudz ūdens! Tīrs ūdens ir vislabākā izvēle.

  • Vai jums garšo kafija vai tēja? Ja jūs to dzerat bez pievienota cukura, tā var būt daļa no veselīga uztura ar samazinātu cukura daudzumu.

  • Pārejiet uz dzērieniem ar zemu cukura daudzumu un veselīgām dzērienu alternatīvām.2

  • Alkohols satur kalorijas un dažkārt cukuru, tāpēc tas var ietekmēt glikozes līmeni asinīs. Ja jums ir kādi jautājumi par to, kā rīkoties ar alkoholu, jautājiet savam ārstam.

3. Cik svarīgi ir palikt aktīvam

Ja jums ir diabēts, ir būtiski svarīgi palikt aktīvam! Regulāras fiziskas nodarbības ir svarīgs veids, kā palīdzēt uzlabot glikozes līmeni asinīs, jo tas var palīdzēt ķermeņa šūnām efektīvāk izmantot insulīnu.3,4 Fiziskās aktivitātes var arī uzlabot holesterīna līmeni,4 uzlabot asinsspiedienu4 un var noturīgi samazināt svaru.5

Ja meklējat idejas, kā iekļaut fiziskas nodarbības savā ikdienas dzīvē, skatiet tālāk sniegtos padomus.6

Sāciet ar mazumiņu. Ja esat iesācējs vingrošanā, mēģiniet veikt nelielas izmaiņas, kas jums ikdienā liks vairāk kustēties. Piemēram, mēģiniet kāpt pa kāpnēm, nevis izmantot liftu, ejiet uz vietējiem veikaliem ar kājām, nevis brauciet ar automašīnu, vai organizējiet pastaigas ar draugiem un ģimeni.

Stipriniet sirdsdarbību. Kad esat gatavs darīt vairāk, izmēģiniet aerobos vingrinājumus, piemēram, skriešanu, riteņbraukšanu un peldēšanu. Šāda veida aktivitātes palīdz kontrolēt glikozes līmeni asinīs un uzlabo jūsu sirds veselību.

Pievienojiet spēka attīstīšanas treniņu. Ja iespējams, divas vai trīs reizes nedēļā mēģiniet veikt vingrinājumus ar smagumiem. Šāda veida aktivitātes var uzturēt jūsu muskuļus un kaulus stiprus, kā arī kontrolēt glikozes līmeni asinīs, veicinot insulīna iedarbīgumu.

Saglabājiet lokanību. Atcerieties par stiepšanos pirms un pēc treniņa, lai palīdzētu izvairīties no muskuļu savainojumiem.

Pirms izmaiņu veikšanas fiziskās slodzes režīmā konsultējieties ar savu veselības aprūpes speciālistu, lai pārliecinātos, vai saprotat, kā tas var ietekmēt glikozes līmeni asinīs, un visas nepieciešamās darbības, kas jums jāveic, lai saglabātu drošību un veselību.

4. Nesmēķējiet

Smēķēšana ir diabēta riska faktors un var palielināt risku saslimt ar sirds un/vai asinsvadu slimībām, piemēram, ar paaugstinātu asinsspiedienu.

5. Zāles

Veselīgs uzturs un fiziskās aktivitātes ir labs sākums diabēta ārstēšanai, un tie var dot rezultātu paši par sevi. Tomēr, ja ar tiem nepietiek, lai normalizētu glikozes līmeni asinīs, ārsts var izlemt, ka, lai sasniegtu šo mērķi, jums ir nepieciešami perorāli lietojamas/injicējamas zāles un/vai insulīns.

Healthy senior couple

Ir svarīgi kontrolēt glikozes līmeni asinīs!

Glikozes līmeņa kontrole asinīs ir vissvarīgākais veids, kā pārbaudīt, cik labi jūs kontrolējat diabētu.

Kā kontrolēt glikozes līmeni asinīs

Glikozes līmeni asinīs var izmērīt, izmantojot glikometru jeb glikozes līmeņa asinīs kontrolierīci. Vienkārši paņemat asins pilienu, iedurot pirkstā, un glikometrs parāda, cik daudz glikozes tajā brīdī ir asinīs. Tādā veidā varat pārbaudīt, vai glikozes līmenis asinīs ir veselīgā diapazonā.

Glikozes līmeņa asinīs paškontrole: kādi ir ieguvumi?

  • Paškontrole var palīdzēt izprast uztura, fizisko aktivitāšu un zāļu maiņas ietekmi uz glikozes līmeni asinīs.7

  • Paškontrole, kas nodrošina glikēmijas kontroli, var samazināt tādu komplikāciju varbūtību kā nieru, nervu un acu bojājumi un uzlabot dzīves kvalitāti.8

Kas ir strukturētā pārbaude?

  • Strukturētā pārbaude ir paškontroles stratēģija, kurā cilvēki regulāri nedēļas laikā mēra savu glikozes līmeni asinīs, lai redzētu, kā viņu ikdienas aktivitātes ietekmē glikozes līmeni asinīs.9

  • Nosakot modeļus vai identificējot faktorus, kas izraisa glikozes līmeņa asinīs paaugstināšanos vai pazemināšanos, ir iespējams saprast, kā pielāgot uzturu, aktivitātes un zāles*, lai palīdzētu uzturēt stabilu glikozes līmeni asinīs.9

Washing hands

Nomazgājiet un nosusiniet rokas.

Insert test strip

Ievietojiet teststrēmeli glikometrā. Tas ieslēgs glikometru.

Prick your finger

Ieduriet pirkstā ar lancetes ierīci pirksta sānā.

Sip in blood

Tūlīt ar teststrēmeles galu pieskarieties asins pilienam.

Test result with smartLIGHT

Pēc 5 sekunžu atpakaļskaitīšanas glikometrs parādīs glikozes līmeņa asinīs rezultātus.

Test result with smartLIGHT

Funkcija smartLIGHT® atvieglo glikozes līmeņa asinīs rādījumu izprašanu, parādot, vai glikozes līmeņa asinīs rādījums ir virs mērķa diapazona, atrodas mērķa diapazonā vai ir zem tā.10,11

Lai iegūtu pilnīgus norādījumus, pirms lietošanas skatiet sava CONTOUR® glikometra lietotāja rokasgrāmatu.
* Konsultējoties ar savu veselības aprūpes speciālistu.

Cilvēkiem, kuriem ir 2. tipa diabēts un kuriem ir nepieciešama insulīnterapija

Lai veiksmīgi kontrolētu diabētu, glikozes līmenis asinīs ir jāuztur normālā diapazonā, savlaicīgi ievadot pareizo insulīna devu. Tomēr, ja maināt savus ēšanas paradumus vai fiziskās aktivitātes, glikozes līmenis asinīs var kļūt pārāk zems vai pārāk augsts. Ja glikozes līmenis kļūst pārāk augsts (hiperglikēmija) un paliek augstā līmenī, pastāv neatgriezenisku orgānu bojājumu un citu komplikāciju risks. Ja glikozes līmenis kļūst pārāk zems (hipoglikēmija), jūs varat zaudēt svarīgas funkcijas, piemēram, spēju domāt un veikt ikdienas uzdevumus.

Informāciju par savu individuālo glikozes līmeņa asinīs mērķa diapazonu un ieteikumus, kā reaģēt uz hipoglikēmiskām un hiperglikēmiskām situācijām, lūdziet savam veselības aprūpes speciālistam.

Lai iegūtu plašāku informāciju un personalizētus ieteikumus par 2. tipa diabētu, lūdzu, sazinieties ar savu veselības aprūpes speciālistu.

Atsauces:

1. https://diabetes.org/food-nutrition/, accessed July 10th 2024.
2. Jean-Philippe Drouin-Chartier et al. Changes in Consumption of Sugary Beverages and Artificially Sweetened Beverages and Subsequent Risk of
Type 2 Diabetes: Results From Three Large Prospective U.S. Cohorts of Women and Men. Diabetes Care 1 December 2019; 42 (12): 2181-2189.
3. Kirwan JP, del Aguila LF, Hernandes JM, et al. Regular exercise enhances insulin activation of IRS-1-associated P13K in
human skeletal tissue. J Appl Physiol. 2000;88:797-803.
4. Physical Activity/Exercise and Diabetes: A Position Statement of the American Diabetes Association. Diabetes Care 2016;39:2065-2079 l
DOI:10.2337/dc16-1728.
5. Wing R, The Look AHEAD Research Group. Cardiovascular Effects of Intensive Lifestyle Interventions in Type 2 Diabetes.
N Engl J Med 2013;369:145-54. DOI: 10.1056/NEJMoa1212914.
6. AADE7 Self-Care Behaviors® BEING ACTIVE. https://www.diabeteseducator.org/docs/default-source/living-with-diabetes/tip-sheets/aade7/aade7_
being_active.pdf?sfvrsn=12 accessed January 11th 2021.
7. American Diabetes Association. Standards of Medical Care in Diabetes — 2024; Diabetes Care 2024;47(Suppl. 1).
8. Huang IC et al. The Influence of Self-monitoring Blood Glucose Frequency on the Oscillation of Hemoglobin A1c and Chronic Complications. Chang
Gung Med J. 2012;35(1):46–53.
9. Gracia TR et al. Structured SMBG in early management of T2DM: Contributions from the St Carlos study. World J Diabetes. 2014;5(4):471–481.
10. Smartson online survey, Sweden 2017. 352 respondents: People with type 1 and type 2 diabetes, over 18 years old, who tested at least 4-7 times a day. Participants received free meter and tests strips. Survey funded by Ascensia Diabetes Care.
11. CONTOUR®ELITE BGMS User Guide Rev 10/21.

Kur nopirkt